English Preposition Per
Learn English Per Preposition

Grammar Prepositions- Lesson Fifty Three

In this grammar lesson, you learn about Per preposition in English and how to use it in your English conversation and writing. Just follow examples and write them down a few times to learn them very well. After finishing this lesson, you should work on its quiz.

Grammar Recap

In our previous lesson, we covered the Past If you just landed on this page, we suggest that you complete our previous lesson including its quizzes before continuing on this lesson.

Requirement Lessons

There is no required lessons for working and learning this lesson.

 

per

per = for every

 

1. Gas costs about $2.80 per gallon right now, but it will probably increase by about fifty cents per gallon by the beginning of summer.

2. The speed limit on this highway is 55 miles per hour. (55 mph)

3. The traffic on this crowded highway is moving at about five miles per hour.

4. Corn prices moved up this week to about $3.22 cents per bushel.

5. He makes $14 per hour as a pizza chef. ($14/hour)

6. It’s unhealthy for elderly people to be outside when pollution gets to 65 parts per billion over a 24-hour period.

7. The average American eats about 23 pounds of ice cream per year.

8. The train is moving through the subway at about 35 miles per hour.

per = a / an / every

 

Private Lessons in English

If you need help with quizzes of this lesson, you can hire one of our expert private English teachers by going to our Private English Tutors page and submit a request. When submitting your request, make sure to mention the grammar level and lesson number.

Next Grammar Lesson

In our next lesson, we will cover the Preposition List Before moving to the next lesson, we suggest that you complete this lesson including its quizzes.

Related Grammar Lessons

None

Grammar Proposition Outline & Quizzes

If you wish to see all HiCafe lessons and quizzes related to proposition, you can visit the Grammar Preposition Outline page.